وبلاگ محمد افشار - گیتاریست

حفظ کردن قطعات موسیقی برای برخی کار آسان و برای برخی دیگر یک کار خسته کننده است. بر اساس طول و سختی یک قطعه، حفظ کردن قطعات موسیقی می تواند زمان معینی را از شما بگیرد. برای کمک به شما در یافتن تکنیک حفظ قطعات موسیقی می‌خواهیم شش روش مختلف را که می‌توانید امتحان کنید، با شما در میان بگذاریم.

1. در بخش های کوچک حفظ کنید.

احتمالاً رایج ترین راه برای حفظ موسیقی، تقسیم آن به بخش های کوچک است. پرداختن به یک قطعه 8 صفحه ای به یکباره می تواند ترسناک باشد، بنابراین به خاطر سپردن بخش به بخش باعث ایجاد ذهنیت متمرکزتر و همچنین حفظ بهتر می شود. طول بخش هایی که برای مقابله انتخاب می کنید به شما بستگی دارد. توصیه می‌کنیم به دنبال عبارات بگردید.

عبارات مانند جملات موسیقی هستند.  به عنوان یک “فکر” موسیقی کامل، یک عبارت آغاز و پایان دارد.

تقسیم یک قطعه بر اساس عبارات از نظر موسیقایی منطقی است، برخلاف توقف و شروع در مکان‌های ناخوشایند موسیقی. در اینجا نمونه ای از یک قطعه را می بینیم  که به عبارات کوچکتر تقسیم شده است. اینجا گوش کنید و نت را دنبال کنید.

نت موسیقی

برای بخش‌های به‌ویژه دشوار، می‌توانید در بخش‌های کوچک‌تر، شاید یک تا دو اندازه در یک زمان، حفظ کنید. پس از تسلط بر بخش، به یاد داشته باشید که به آن بازگردید تا در حافظه بلندمدت شما بماند و بعداً مجبور نباشید این روند را تکرار کنید.


2. از پایان شروع کنید و به عقب کار کنید.

یک تکنیک رایج در حفظ کردن قطهات موسیقی این است که از انتهای یک قطعه شروع شود و به ابتدای آن برگردد. شبیه به تقسیم موسیقی شما در بخش های کوچک، این تکنیک همان کار را انجام می دهد، اما به ترتیب زمانی عقب. شما می توانید با عبارت یا اندازه گیری به عقب برگردید. به عنوان مثال، شما ممکن است دو اقدام را از آخر شروع کنید، سپس چهار اقدام  را از آخر، شش و به همین ترتیب ادامه دهید.

هر بار که بخش جدیدی اضافه می کنید، قطعه را تا آخر ادامه دهید.این روش بسیار مؤثر است زیرا پس از حفظ کردن یک بخش، به اجرای آن بارها و بارها ادامه می‌دهید و آن را محکم در جای خود قفل می‌کنید. زمانی که به ابتدای قطعه میرسید، این کار برایتان بسیار راحت است، زیرا بارها و بارها آن را تمرین کرده اید.


3. نت موسیقی را تجسم کنید.

تجسم نت موسیقی مخصوصاً برای کسانی که حافظه عکاسی دارند خوب است. اگر می‌توانید نت‌های موسیقی را در ذهن خود ببینید، می‌توانید اتفاق بعدی را پیش‌بینی کنید.

همانطور که همه نوازندگان می دانند، به خاطر سپردن بسیار بیشتر از نت های یک قطعه است. همچنین باید دینامیک، تکرار، تمپو، امضای زمان، کدها، اشعار (در مورد خواننده ها)، انگشت گذاری (در مورد نوازندگان ساز)، عبارات، اوج و موارد دیگر را به خاطر بسپارید. تجسم نت‌های شما در مورد هر یک از این موارد صدق می‌کند و می‌تواند در حفظ کردن به شما مزیت کامل بدهد.

اگر حافظه عکاسی خاصی ندارید اما می‌خواهید این تکنیک را امتحان کنید، مدتی را بدون پخش یا آواز خواندن به مطالعه موسیقی خود اختصاص دهید. از طریق موسیقی صحبت کنید، هر بخش سخت یا تغییر ناگهانی در بیان را مورد توجه قرار دهید.


4. با سرعت آهسته حفظ کنید.

به ندرت نوازندگان یک قطعه موسیقی جدید را با سرعت مشخص شده یاد می گیرند. شروع آهسته باعث می شود که نت ها و ریتم ها به درستی یاد بگیرند. همین روش را می توان برای حفظ کردن نیز به کار برد.

شروع به اشتباهاتی که معمولاً هنگام شروع حفظ کردن مرتکب نمی شوید بسیار معمول است. به طور ناگهانی چیزهایی که قبلاً در آن تسلط داشتید، پسرفت می کنند، و به راحتی می توانید به سرعت ناامید و دلسرد شوید. کاهش سرعت همان اثری را دارد که برای اولین بار در حال یادگیری یک قطعه هستید: دقت را تضمین می کند. همچنین به شما زمان مناسبی برای فکر کردن قبل از نواختن یا خواندن نت بعدی می دهد. همانطور که به سرعت نشان داده شده برمی گردید، تکرار را تمرین خواهید کرد. در مجموع، این روش از بسیاری از ناامیدی هایی که به خاطر سپردن موسیقی می تواند ایجاد کند دور می زند.


5. صفحه موسیقی روشن و خاموش

هنگام به خاطر سپردن یک قطعه موسیقی، گهگاه به راحتی می‌توان «تقلب» کرد. شاید موسیقی شما جلوی شما باشد و در بخش های سخت یکی دو نگاه بدزدید. در عین حال، قرار دادن موسیقی خود کاملاً از دید شما می تواند چالش برانگیز باشد. رفت و برگشت بین کتاب «روشن» و «خاموش» کتاب راهی برای کنار گذاشتن خود از نت‌های موسیقی است.

به خاطر سپردن نت‌های روشن و خاموش مستلزم اجرای قطعه (یا بخشی) با موسیقی در مقابل شماست و به دنبال آن یک اجرا بدون آن. همانطور که اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید، می توانید با آهنگی که در جلوی شماست و سپس دو مرحله بدون موسیقی اجرا کنید. بازگشت به موسیقی به شما فرصتی می دهد تا اشتباهات را تصحیح کنید و نت ها یا بخش هایی را که بدون موسیقی به خاطر نمی آورید بیابید. حذف کامل موسیقی به شما این فرصت را می‌دهد که با استفاده از قدرت مغز و به تنهایی از قدرت مغز خود تلاش کنید.


6. شروع تا پایان تکرار

برخی از نوازندگان کار طاقت فرسا تقسیم یک آهنگ یا داشتن یک روش دقیق برای حفظ کردن را دوست ندارند و این اشکالی ندارد! گاهی اوقات چیزی که نیاز داریم این است که آهنگ را از ابتدا تا انتها بارها و بارها بنوازیم یا بخوانیم. تنها احتیاط هنگام نزدیک شدن به این روش این است که مطمئن شوید از هیچ بخش دشوار یا منطقه مشکل رد نمی‌شوید. مطمئناً نمی خواهید پس از تلاش بسیار برای یادگیری این قطعه، هیچ عادت بد یا یادداشت های فراموش شده را تقویت کنید!

اما بعد از اینکه تمام تکه‌های ناهموار را برطرف کردید، چندین بار نواختن قطعه‌تان به‌طور کامل راهی عالی برای تقویت حافظه است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، به خاطر سپردن به تنهایی چیزهای بیشتری وجود دارد، و این روش برای به خاطر سپردن جزر و مد قطعه شما عالی است.

امیدواریم برای امتحان یک روش حفظی جدید هیجان زده باشید! به یاد داشته باشید که تکنیک های مختلف را آزمایش کنید تا بهترین روش را پیدا کنید.

 

 


منبع: موزیکال آکادمی

دیدگاهتان را بنویسید