وبلاگ محمد افشار - گیتاریست

حتی اگر یک گیتار آگوستیک ارزان تر  دارید، چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهیدتا مطمئن شوید که بهترین صدا را خواهد داشت. در این جا ما 10 روش به شما پیشنهاد خواهیم داد که با استفاده از این 10 روش بتوانید صدای گیتار خود را بهتر کنید و از حالت مرده و صاف به صدای گرم و واضح تبدیل کنید.

درست است که بدون ارتقاء گیتار نمی توان خیلی به جلو رفت، اما گیتارهای زیادی به سراغم آمده اند که فکر می کردند بی فایده هستند در حالی که در واقعیت فقط به کمی عشق نیاز دارند. بیائید شیرجه بزنیم و صدای آگوستیک شما به بهترین شکل ممکن برسد.

فهرست مطالب:

  1. رشته ها ی جدید را نصب کنید.
  2. رطوبت خود را بررسی کنید.
  3.  گیتار آگوستیک خود را تمیز کنید.
  4. اطمینان حاصل کنید که فرت گیتار شما بدون وزوز عصبانی هست
  5. مطمئن شوید که زین به درستی شکاف خورده است.
  6. مطمئن شوید که زین به درستی نشسته است.
  7. زین و مهره را با استخوان یا TusQ جایگزین کنید.
  8. الکترونیک گیتار خود را تشخیص دهید.
  9. مهار بندی شل  را بررسی کنید.
  10. راه اندازی مناسب را دریافت کنید.

 


1. رشته های جدید را نصب کنید.

رایج ترین دلیلی که یک گیتار به بهترین شکل صدا نمی دهد، به دلیل یک سری سیم های قدیمی است که نیاز به تغییر دارند. سیم ها عمر مفیدی دارند و باید مرتبا تعویض شوند تا اطمینان حاصل شود که گیتار در لحن و صدای مناسبی خواهد ماند.

با بالاتر رفتن سن و شروع اکسید شدن سیم ها، توانائی بازتولید صادقانه یک نت و هارمونیک های طبیعی آن به شدت کاهش می یابد. این باعث می شود که گیتار بی اهمیت و صدایی کسل کننده داشته باشد.

سیم های گیتار به محض خارج شدن از بسته شروع به خراب شدن می کنند. برخی عوامل مانند نواختن شدید می تواند این روند را تسریع بخشد. اما صرف نظر از ابنکه ساعت به محض باز شدن بسته ی سیم ها  تیک تیک می زند.

هر سه ماه یکبار در تقویم خود تاریخ تعیین کنید تا رشته های خود را تغییر دهید. حتی اگر آنقدر ننواختید، فرایند اکسیداسیون، این تارها را به گذشته تبدیل کرده است. هم چنین قرار دادن یک مجموعه سیم جدید روی گیتار همیشه این انگیزه را به شما می دهد تا آن را بیشتر بنوازید.

 


2. رطوبت خود را بررسی کنید.

رطوبت سنج دیجیتال
رطوبت سنج دیجیتال

رطوبت گیتار آگوستیک شما باید در محدوده ی 45 تا 55 درصد باشد. اگر در منطقه هایی زندگی می کنید که در ماههایی از طول سال هوا به شدت خشک است، یک دستگاه مرطوب کننده در جعبه یا کیف گیتار خود قرار دهید. در این شرایط یکس از بهترین کارهایی که میتوانید انجام دهید استفاده از یک دستگاه رطوبت سنج است. این دستگاه هم ارزان و هم سبک وزن است و می تواند فورا به شما اطلاع دهد که  گیتار شما به مرطوب کردن یا رطوبت زدایی نیاز دارد یا خیر.

زمانی که رطوبت بیش از حد در هوا وجود دارد، چوب گیتار می تواند آن را جذب کند و فیبر چوبی سنگین تری را ایجاد کند. در چنین گیتاری صدایی کسل کننده و مرطوب وجود خواهد داشت. در مقابل آن، می توان این را هم گفت که اگر هوا هم بیش از حد خشک باشد خطر ترک خوردن گیتار، افتادن، جدا شدن پل، لایه لایه شدن، مهاربندی شل و انبوهی از مسائل دیگر هم هست که گیتار را تهدید می کند.

نکته: مهم ترین کاری که می توانید برای نگهداری از گیتار آگوستیک خود انجام دهید، خرید یک رطوبت سنج و نظارت دقیق بر رطوبت است. این برای جلوگیری از ترک های بالای چوب و  جدا شدن چوب در هنگام خشک شدن و هم چنین جلوگیری از اشباع بیش از حد مسائلی مانند کپک زدن و باکتری ضروری است.

مراقب رطوبت گیتار خود باشید. گیتار در محدوده ی رطوبتی خوب نگه داشته شود، بهترین صدای ممکن را خواهد داشت. اما اگر رطوبت گیتار خوب نگه داشته نشود، هیچ سیم جدیدی نمی تواند آن را برطرف کند.

 


3. گیتار آگوستیک خود را تمیز کنید.

یک گیتار تمیز مطمئنا صدای بهتری از گیتارهایی خواهد داشت که با عرق آغشته شده اند. مردم در مورد انواع  پرداخت های گیتار آگوستیک خود وسواس دارند. ایده این است که پرداخت سنگین تر با لایه های بیشتر، حرکت طبیعی و انرژی بالای گیتار آگوستیک را کاهش می دهد. اگر لایه هایی از عرق بازو به بالای گیتارتان چسبیده است ممکن است به سرنوشت مشابهی دچار شوید.

از مقداری پاک کننده ی گیتار و یک پارچه ی پولیش به طور مرتب استفاده کنید تا سطح گیتار خود را تمیز و پاک از روغن بدن،عرق بدن و گرد و غبار کنید.

نقطه ی دیگر روی گیتار که بیشتر تحت تاثیر بدن ما قرار می گیرد،صفخه انگشت (فرت برد) است. این قسمت باید هر بار که رشته های خود را عوض می کنید تمیز شوند. تجمع بیش از حد چربی و روغن از انگشتان ما، صدای سیم ها راکاهش می دهد و عمر مجموعه ی جدیدی از سیم ها را به شدت کاهش می دهد.

گیتار آگوستیک خود را تمیز نگه دارید تا با صدایی شفاف، روشن و گرم به شما پاسخ دهد.

 


4. اطمینان حاصل کنید که  فرت گیتار شما بدون وزوز عصبانی هست.

وزوز فرت می تواند یک درد واقعی باشد و هر صدای خوبی که از گیتار آگوستیک شما بیرون می آید را از بین می برد و حتی اگر همه چیز روی یک گیتار دزست باشد، کمی وزوز خشمگین می تواند همه چیز را تخریب کند.

برای بررسی این موضوع، گیتار خود را در کوک استاندارد تنظیم کنید. نه به آرامی و روشمند هر نت را روی گیتار بنوازید. به نت هایی که متفاوت یا ریز به نظر می رسد، به دقت گوش دهید. این صدای فلزی اغلب به دلیل فرت ها ی کم یا زیاد است. در حالی که فرت ورک را می توان در خانه انجام داد. این معمولا یک کار برای فناوری گیتار شماست. اگر در فرت ورک مهارت ندارید یک تنظیم کوچک، می تواند باعث شود که این وزوز را در سراسر گزدن تعقیب کنید و آسیب بسیار بیشتری نسبت به زمانی که شروع کرده اید، به شما وارد کند. این کار بهتر است به متخصصان سپرده شود.

اگر صدای وزوز تند و زننده می شنوید زیاد نگران نباشید، در حالی که خوب نیست. وزوز یک گیتار آگوستیک غیر معمول نیست، همانطور که رطوبت و دما چوب را تغییر می دهد. انگشت با سرعت های متفاوتی نسبت به فرت های موجود در صفحه حرکت می کند. این حرکات مختلف می تواند باعث شود که اغلب منجر به وزوز عصبی می شود.

اگر فرت گیتارتان دچار وزوز عصبانی شده است، راه حل یک راه اندازی ساده است. یک تکنسین واجد شرایط گیتار می تواند در عرض چند دقیقه تعیین کند که چه اتفاقی می افتد و چه مقدار کار لازم است.

فقط برای تکرار و زدن این نقطه به زمین مطمئن شوید که مجموعه ای  از سیم های تازه روی گیتار خود دارید قبل از اینکه شروع به مسایل مربوط به اخم کنید. یک سیم بد می تواند مانند یک فرت کم یا زیاد به نظر برسد. همانطو رکه سیم پیچ ها ی یک رشته شروع به باز شدن می کنند، می توانند انواع رنگ های فلزی بد ایجاد کنند. زمانی که تنها چیز مورد نیاز تعویض سیم بود، می توانید پول زیادی زا با بردن گیتار خود به یک فناوری تلف کنید.

 


5. مطمئن شوید که مهره به درستی شکاف خورده است.

چگونه متوجه شویدکه آیا در گیتار آگوستیک شما مشکلی وجود دارد یا نه؟ آکوردهای بسته و بدون سیم را بنوازید که از سیم باز استفاده نمی شود. اگر صدای گیتار بهتر می شود، ممکن است مشکلاتی با مهره ی خود داشته باشید.

مهره قطعه ای از مواد است که سیم ها در مسیر خود به تیونرهایی که بر روی پایه نصب شده اند، می گذرند. بیشتر مهره های گیتار دارای شکاف هایی هستند که سیم ها از آنها عبور می کنند. این به مهره بستگی دارد که یک لمس مناسب روی سیم ایجاد کند که به اندازه ی کافی قوی باشد تا سیم را تمیز و واضح ایجاد کند. اما هم چنین به اندازه ی کافی سبک باشد که سیم خفه نشود یا هارمونیک های فرد به ارتعاش سیم اضافه نشود.

رایچ ترین شکل مهره ای که من اغلب می بینم، شکاف مهره ای است که به اندازه ی کافی پهن نیست یا به شکل V سائیده شده است که باعث گیر کردن دو طرف رشته می شود.این نیشگون گرفتن صدای واضح سیم باز را خفه می کند و هم چنین می تواند هارمونیک های عجیب و غریبی ایجاد کند که تیز و گزنده به نظر می رسد. یک شکاف رشته باید به شکل U باشد که شعاع پائین U همان رشته (یا نزدیک به آن) باشد.

کار با مهره خیلی سخت نیست، اما از آنجایی که با یک سوهان مهره مواد را از بین می برید، احتمالا باید بدانید که چگونه مواد را برگردانید یا یک مهره ی جدید را برش دهید و دوباره جابجا کنید. اگر چه ممکن است وسوسه انگیز باشد، که گیتار خود را برای انجام این کار نزد یک فنی ببرید. اما یادگیری نحوه ی انجام این کار می تواند بسیار مفید باشد. ابزارهای شکاف مهره خیلی گران نیستند و کار تعمیر خود خیلی سخت نیست.

با این حال، شکاف دادن یک مهره مطمئناً می تواند به سمت جنوب حرکت کند، بنابراین مطمئن شوید که یک برنامه پشتیبان دارید. و هیچ شرمی در بالا بردن پرچم سفید و آوردن گیتار خود به مغازه پس از آن که یک کرک در آن داشتید وجود ندارد.

به هر حال، یک مهره نادرست برش خورده یا فرسوده می تواند باعث ایجاد هارمونیک های عجیب، وزوز، خفه کردن آهنگ و تنظیم صدا شود. مهره ای که به درستی برش داده شده باشد صدای گیتار آکوستیک شما را بهتر می کند.


6. مطمئن شوید که زین به درستی نشسته است.

اکنون در سمت دیگر گیتار، زین و تمام مشکلات مرتبط با آن را داریم. مانند مهره، سیم‌های گیتار صفحه خود را بر روی آن می‌شکنند و در بدنه گیتار در بریج محکم می‌شوند. اگر چیزی در مورد مکان و نحوه برخورد زین با سیم نادرست باشد، ممکن است انواع صداها و مشکلات عجیب و غریب رخ دهد.

برخلاف مهره، در حالی که بالای زین به راحتی قابل بررسی است تا مشخص شود که آیا ساییدگی بیش از حد وجود دارد یا خیر، نحوه نشستن زین در شیار زین پل تفاوت زیادی در صدای گیتار ایجاد می کند و اغلب نادیده گرفته می شود.

ابتدا سیم های گیتار را باز کرده و از کنار آن بیرون بکشید. حالا به بالای زین که رشته ها از روی آن می گذرد و به داخل پل می گذرند، نگاهی دقیق بیندازید. ممکن است انحرافات بسیار کوچکی از سایش سیم وجود داشته باشد، اما اینها باید نسبتاً ناچیز باشند. اگر این تقسیمات بیش از حد عمیق شوند، با مشکلاتی مواجه خواهید شد و این نشانه آن است که باید زین را تعویض کنید. نکته بعدی را برای آن بخوانید.

اگر زین در شیار زین خیلی شل باشد، در محل تماس زین با پل، وزوز، تماس نامناسب با پایین زین با پل، و قرارگیری ناهماهنگ قسمت بالای زین که منجر به مشکلات آهنگ صدا می شود، خواهید داشت.

اگر زین خیلی سفت باشد، با مشکل تن مواجه خواهید شد و گیتار آکوستیک شما ممکن است مرده و بی روح به نظر برسد.

تعجب نکنید اگر وقتی زین را بیرون می‌کشید، نوارهای کوچکی از پلاستیک یا کاغذ دیدید. این شیلنگ ها برای بالا بردن ارتفاع زین استفاده می شود. در حالی که اینها فوق العاده رایج هستند، استفاده از آنها بر لحن کلی گیتار تأثیر می گذارد. کمتر به دلیل آن نگاه کنید.

یکی از مهمترین اتصالات فیزیکی در کل گیتار پایین زین تا بالای شکاف زین بریج است. تمام کشش رو به پایین سیم ها که ارتعاش سیم را به ارتعاش بالای گیتار تبدیل می کند، در آن فضای ناچیز اتفاق می افتد. در واقع، در مارتین من با سیستم پیکاپ آنبورد فیشمن، سطح زیرین زین تنها 1/3 اینچ و عرض آن تنها 1/10 اینچ است. این فضای زیادی برای اطمینان از حداکثر انتقال صدا نیست، و به این معنی است که برای کف زین کاملاً مسطح است.

یک زین گیتار آکوستیک که به درستی نشسته و مناسب باشد، تفاوت فوق العاده ای در لحن کلی گیتار شما ایجاد می کند.


7. زین و مهره را با استخوان یا TUSQ جایگزین کنید.

در حالی که ما در مورد مسائل فیزیکی که می تواند از مهره و زین ایجاد شود صحبت کرده ایم، من به مواد واقعی اشاره نکرده ام. من از این که لحن سگ های شکاری را روی این یک استخوان نیندازم کوتاهی می کنم. و در واقع، استخوان ماده اصلی برای آجیل و زین برای به دست آوردن بهترین لحن از گیتار آکوستیک شماست.

TUSQ پلیمری است که از طریق فرآیند گرما و فشار زیاد، ماده ای با چگالی بالا و فوق العاده یکنواخت ایجاد می کند. این بدان معنی است که انتقال تن توسط بی نظمی هایی که می تواند در مواد طبیعی مانند استخوان رخ دهد، مهار نمی شود.

در واقع، این مهره‌ها و زین‌های TUSQ مورد توجه تولیدکنندگان سطح بالا قرار گرفته است و به طور انحصاری توسط برخی، به ویژه گیتارهای Taylor استفاده می‌شود.

در حالی که می‌توانید از خواندن پست‌های انجمن پس از پست فروم نظرات متفاوت در مورد مواد زین و مهره دیوانه شوید، بزرگترین عامل برای صدای گیتار این است که آنها به درستی بریده شده و روی گیتار خاص شما نصب شده‌اند. خرید یک زین جایگزین بسیار گران قیمت اگر کف آن کاملاً صاف نباشد و کناره ها به درستی تراشیده نشده باشند، فایده ای ندارد. باز هم، به مواد آویزان نشوید، مطمئن شوید که نصب درست است.

گیتارهایی که بیشترین سود را از جایگزینی مهره یا زین می‌برند، گیتارهایی هستند که پایین‌ترین محدوده قیمت را اشغال می‌کنند. برای صرفه جویی در هزینه، برخی از تولیدکنندگان از مهره های ارزان قیمت پلاستیکی استفاده می کنند که در مقایسه با مهره های سخت تری مانند TUSQ یا استخوانی، سریع تر می پوشند و صدایی بسیار ضعیف دارند.

باز هم، در حلقه های بی پایان اطراف مواد زین و مهره قرار نگیرید، فقط یک مورد خوب را انتخاب کنید و از ارتقاء ناامید نخواهید شد. با این حال، تا زمانی که این کار به درستی انجام نشود، حتی یک زین طلای جامد نیز صدای آکوستیک شما را از صدایی مانند سطل زباله رختکن در سمت بازنده نجات نخواهد داد.

ارتقاء مهره و زین از پلاستیک به استخوانی یا TUSQ یک راه عالی برای بهتر کردن صدای آکوستیک شماست.


8. الکترونیک گیتار خود را تشخیص دهید.

تاکنون این لیست با روش‌های کاملا آکوستیک برای بهتر کردن صدای گیتار آکوستیک شما سروکار داشته است. با این حال، اگر آکوستیک خود را به یک آمپلی فایر وصل می‌کنید و صداهای عجیبی دریافت می‌کنید، ممکن است مشکلاتی در مورد پیش تقویت‌کننده داخلی یا خود عنصر پیکاپ وجود داشته باشد.

قبل از تلاش برای تشخیص هر گونه مشکل الکترونیکی گیتار آکوستیک، یک باتری تازه نصب کنید. این معادل الکترونیکی این است که “همیشه با قرار دادن یک سری رشته های جدید، تشخیص را شروع کنید.” صداهای عجیب و غریب زیادی وجود دارد که می توان آن را به باتری در حال مرگ نسبت داد. اگر پری آمپلی فایر مقدار کامل آب از باتری آنبرد دریافت نمی کند، می توانید انتظار صدای ضعیف را داشته باشید.

اکنون که باتری جدیدی در گیتار داریم، مطمئن شوید که سیستم آمپر یا PA که به آن وصل شده اید نباشد. آمپرها و کابل ها را عوض کنید تا مطمئن شوید که مشکل بدون توجه به اینکه گیتار به چه چیزی وصل شده است رخ می دهد

اکنون که می دانیم مشکل از گیتار است، با بررسی مبدل زیر زین شروع کنید. در حالی که صدها پیکاپ گیتار آکوستیک مختلف وجود دارد، این نکات در حدود 90٪ از آنها اعمال می شود. ریسمان ها را از پل بیرون بکشید و آنها را با سیم پیچ از سر راه خارج کنید. اکنون در حالی که گیتار به برق وصل است، با یک پیچ گوشتی روی زین ضربه بزنید. در حالی که به آرامی از این طرف به سمت دیگر ضربه می زنید، صدای یکنواخت گوش دهید. اگر خروجی یکنواخت دریافت نمی کنید، به احتمال زیاد قسمت پایینی زین با مبدل تماس محکمی برقرار نمی کند. در شرایط نادر، ممکن است خود مبدل بد باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

سایر مشکلات الکترونیک گیتار آکوستیک را می توان به جک خروجی معیوب یا سیم کشی پیکاپ سلب نسبت داد.

و در مورد سیم کشی صحبت کنید، مطمئن شوید که تمام سیم ها در بدنه گیتار محکم شده اند. اغلب حفاظ‌هایی که برای نگه داشتن سیم‌کشی پیکاپ استفاده می‌شوند، شل می‌شوند یا اجازه بازی بیش از حد را می‌دهند. این می تواند یکی از دلایل رایج وزوز باشد زیرا سیم ها در برابر مهاربندها و مواد بالای بدنه گیتار طنین انداز می کنند.

رفع مشکلات الکترونیکی در گیتار آکوستیک باعث می شود صدای آکوستیک شما در هنگام اتصال به برق به بهترین شکل ممکن شود.


9. مهاربندی شل را بررسی کنید.

یکی از دلایل اصلی وزوز در گیتار آکوستیک مهاربندی و سایر عناصر ساختاری است که شل شده اند. قبل از هر چیز، مطمئن شوید که گیتار خود را به درستی مرطوب نگه دارید تا احتمال عدم چسباندن قطعات چسبانده شده را کاهش دهید.

گر فکر می کنید ممکن است با وزوز یا هارمونیک های القایی ناشی از مهاربندی شل مواجه شده باشید، در اینجا راهی برای تشخیص وجود دارد. گردن گیتار را بگیرید و سیم ها را بی صدا کنید. حالا با دست آزاد به آرامی با پاشنه کف دست به گیتار ضربه بزنید. لحن باید صدایی واضح و موزیکال باشد که ممکن است مانند یک طبل دستی به نظر برسد.

این کار را در کل بدن گیتار انجام دهید. به تغییرات از بالای گیتار تا پشت به دقت گوش دهید. در بالای گیتار ممکن است انتظار فرصت بیشتری برای مهاربندهای شل داشته باشیم، زیرا در این قسمت بیشتر مهاربندی قرار دارد و قسمت بالایی آن قسمتی از گیتار است که بیشترین حرکت را دارد. به صداهای وزوز یا غیرموسیقی با دقت گوش دهید.

همانطور که ضربه زدن به لبه‌ها نزدیک‌تر می‌شود، اکنون به صدای بلندتری گوش دهید که ممکن است به دلیل جدا شدن از بالا و کناره‌ها باشد. برخی از گیتارهای آکوستیک از نوارهای چوبی یا حتی پارچه‌ای در کناره‌های گیتار استفاده می‌کنند و به دلایل زیبایی شناختی یا مهاربندی می‌شوند. این نوارها ممکن است شل شوند و باعث ایجاد ارتعاشات ناخواسته در داخل گیتار نیز شوند.

در نهایت با سیم های جدا شده از گیتار، یک آینه و یک چراغ داخل بدنه گیتار بچسبانید و آن را به طور کامل بررسی کنید. به دنبال هر گونه جداسازی یا ترکی باشید که نباید وجود داشته باشد. قرار دادن نور در داخل گیتار می‌تواند بسیار مفید باشد وقتی به دنبال ترک‌هایی می‌گردید که وقتی نوری که از طریق یک شکاف نامرئی به بیرون می‌تابد بسیار واضح به نظر می‌رسد.

ترمیم ترک و بریس باید توسط یک متخصص انجام شود زیرا این موارد تاثیر زیادی بر تن گیتار دارند. در حالی که آنها معمولاً دشوار نیستند، ابزارهای تخصصی هنگام قرار گرفتن در نقاطی که دسترسی به آنها سخت است و بستن در مناطق تنگ تفاوت زیادی ایجاد می کنند.

 


 10. راه اندازی مناسب را دریافت کنید.

راه اندازی مناسب

آخرین مورد در لیست 10 روش برتر ما برای بهتر کردن صدای گیتار آکوستیک این است که مطمئن شوید که گیتار شما به درستی تنظیم شده است. در حالی که می توان استدلال کرد که این نکته باید شماره 1 یا 2 در این لیست باشد، همه مراحل قبل مواردی هستند که باید در یک تنظیم خوب از آنها مراقبت کرد.

نصب کامل سیم‌ها را جایگزین می‌کند، گیتار را تمیز می‌کند، در صورت نیاز گردن را تنظیم می‌کند، مهره و زین را بررسی می‌کند، در صورت نیاز باتری پیش تقویت‌کننده را تعویض می‌کند و مطمئن می‌شود که هیچ گونه مشکل ساختاری وجود ندارد که باید برطرف شود.

تنظیمات کامل معمولاً بین 60 تا 125 دلار بسته به شرایط گیتار و آنچه که باید برای آن انجام شود، اجرا می شود. در حالی که این ممکن است هزینه بسیار زیادی به نظر برسد، به خصوص برای گیتارهای آکوستیک ارزان‌تر، اما می‌تواند به معنای تفاوت بین گیتاری که صدایی شبیه چوب خیس دارد و چیزی که عالی می‌نوازد و صدای شگفت‌انگیزی دارد، باشد. تنظیم مناسب سرمایه گذاری برای حفظ صدای عالی و نواختن خوب گیتار شماست. این اطمینان حاصل می کند که آکوستیک شما مانع ایجاد موسیقی عالی نمی شود. اگر شک دارید که گیتار آکوستیک شما بهتر از آنچه که در حال حاضر است صدا یا می نوازد، ابتدا برخی از این 10 نکته را امتحان کنید و سپس گیتار خود را نزد یک تعمیرکار متخصص ببرید که بتواند گیتار شما را به بهترین شکل تبدیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید