وبلاگ محمد افشار - گیتاریست

این سوالی است که ذهن بسیاری از نوازندگان گیتار رو به خود مشغول کرده است و هم چنین سوالهایی مانند اینکه چه تفاوتی میان سیم های مختلف گیتار و برندهای مختلف وجود دارد .

مهم ترین نکته ای که باید بدانید این است که جنس سیم و نوع ضخامت آن ها تاثیر مستقیم روی صدای گیتار خواهد داشت.

دسته بندی سیم های گیتار بر اساس کشش های مختلف چگونه است؟

سیم های گیتار به 3 دسته ی:

low tension : که این مدل کمترین فشار رو روی دسته ی گیتار اعمال میکند و در اصطلاح به آن سیم های لایت هم میگویند . در ضمن از ویبراسیون خوبی هم برخوردار هست و برای تازه کارها و مبتدی ها مناسب میباشد .

high tension : این مدل بیشترین فشار رو روی دسته ی گیتار اعمال میکند .این مدل سیم ها بیشتر مناسب نوازندگان حرفه ای میباشد و نوازنده صدای بلندتری از اجرا را میشنود . از قدرت ویبراسیون کمتری نسبت به سیم لایت برخوردار است.

medium tension : سیم هایی با کشش نرمال میباشد که حس خوب را برای نوازنده چه مبتدی و چه حرفه ای ایجاد میکند .

مهم ترین عامل در انتخاب یک برند خاص سیم گیتار چیست؟

مهمترین عامل اکشن گیتار میباشد . توجه به اکشن ساز بسیار مهم میباشد.

به طور قطع برای یک ساز با اکشن پایین یک سیم با ضخامت کمتر را انتخاب کنید .زیرا این سیم های نازک به دلیل ارتعاش بیشتر باعث گز دادن سیم در پایین دسته میشود .

اکشن چیست؟

اکشن به فاصله ی بین سیم های گیتار و فرت ها میگویند و این فاصله تعیین کننده ی میزان فشاری است که نوازنده روی سیم اعمال میکند .

اکشن پایین ( یعنی فاصله ی کم سیم ها تا فرت ) باعث میشود تا نواختن آسانتر گردد .

جنس سیم های گیتار از چیست؟

جنس سه سیم پایین گیتار به دلیل قیمت پایین و راحتی در تولید انبوه از نایلون ها ی متفاوتی مانند نایلون اصلاح شده و نایلون سیاه میباشد . در واقع از مواد نرم تری درست شده اند . مواد نرم صدای گرم و نازکی دارند .

سه سیم باس گیتار از جنس فلز میباشد و همانطور که میدانید از مواد سخت تری نسبت به سیم های پایینی درست شده اند و تن صدایش یکدست است و به دلیل داشتن صدای بلند کنترل نوازنده روی آن سخت است.

چه موقع سیم ها باید تعویض شوند؟

در رابطه با تعویض سیم های گیتار اختلاف نظرهایی وجود دارد . سیم های گیتار با توجه به برندشون و عمرشون بعد از دو الی سه ماه اون طنین زیبای خودش رو از دست میدهد و باید تعویض شوند .

البته زمانی که یک اجرای بزرگ یا کنسرتی دارید سیم ها باید سه روز قبل تعویض شوند.

 

 

 


منبع: موزیکال آکادمی

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید