وبلاگ محمد افشار - گیتاریست

در مورد تاریخچه ی گیتار نقل قول های مختلفی وجود دارد . عده ای بر این باورند که که گیتار از مصر سرچشمه و نشات گرفته است و عده ای بر این باورند که گیتار از سیتارای یونانی-عاشوری که به وسیله ی رومی ها به اسپانیا آورده شده است مربوط میشود . قدیمی ترین نمایش شناخته شده از سازهایی که تمام ویژگی های اساسی یک گیتار را نشان میدهد حکاکی سنگی است که در ترکیه و از یک گیتار 3300ساله هیتی ساخته شده است.

گیتارهای اولیه دارای گردنی با بیش از 8 فرت بدون بدن بودند اما با تکامل گیتار ، این مرحله ابتدا به 10 و سپس به 12 فرت به بدن افزایش یافت .

اگر چه بسیاری از تاریخچه ی اولیه ی گیتار مشخص نیست اما سازهای زهی بخشی از زندگی بشر برای هزاران سال بوده است . شاید بتوان گفت هیچ سازموسیقی به اندازه ی گیتار پیشرفت موسیقی را از طریق تاریخ مدرن شکل نداده است .اولین بار یک گیتاریست اسپانیایی به نام آنتونیو تورس جورادو گیتارهای مدرن را طراحی کرد .

گیتار خود تحول یافته ی عود ( لوت ) در اروپا است.

در اینجا بهتره تعریف مختصری از ساز عود یا همون بربط داشته باشیم . بربط یک ساز ایرانی است و جزء سازهای زهی زخمه ای است .چون جنس ساز بربط از چوب میباشد در زبان عربی آن را عود نامیده اند . پس از اینکه به اروپا برده شد نام لوت را روی آن گذاشتند . لوت بین قرن ششم تا نهم به اشکال مختلف وارد اروپا شد . این ساز در زمان قرون وسطی طرفداران بسیاری پیدا کرد.

گیتار چگونه و در چه زمانی به اروپا راه پیدا کرد؟

در زمان حکومت اسلام در اروپا ساز گیتار توسط زریاب دارابگردی و چند تن از شاگردانش به آندلس برده شد و از آن پس این ساز در اسپانیا و دیگر مناطق اروپا رایج شد . قرون وسطی اسپانیا جایی است که تاریخ گیتار برای اولین بار در آن شکل گرفت.

ریشه های تاریخ مدرن گیتار اروپا از زمان سلطنت روم باستان آغاز شد که سازهای زهی یونانی chitara را در آن گنجاندند و او را در سر تا سر سرزمین هایی که موفق به فتح آن شدند حمل کردند . این گیتار به ابتدایی ترین نوع گیتار تبدیل شد که بیش از هزار سال پس از سقوط رم در قاره ی اروپا استفاده می شد.

نام گذاری کلمه ی گیتار از کجا آغاز شد؟

کلمه ی گیتار از کلمه ی اسپانیایی کیتارا یا قیتارا گرفته شده است و نام کنونی گیتار برگرفته از همین نام است . در واقع وجود پسوند تار در نام گیتارمیتواند موئد این باشد که گیتار سازی ایرانی است . محققان بر این باورند که دوساز که بیشترین سهم را در تاریخ گیتارداشته اند لوت اروپایی و عود عربی بودند.

 

اولین گیتار در کجا به وجود آمد و متعلق به کدام خواننده بود؟

اولین گیتار در مصر باستان حدود 3500 سال پیش ساخته شد که تفاوت های بسیاری با گیتارهای امروزی دارد.

اولین گیتار متعلق به خواننده معروف مصر باستان به نام هارموس بود و از چوب سرو صیقلی و پوست دباغی شده ساخته شده بود، این ساز دارای سه رشته بود ، و حتی دارای یک دستگاه plectrum بود که از طریق وتر به بدنه گیتار متصل شده بود. این وراثت جذاب گیتار در موزه باستان شناسی قاهره در معرض نمایش است.

چه کسی گیتار را به عنوان ساز کنسرت تاسیس کرد؟

آندرس سگوویا گیتاریست تاثیرگذار اسپانیایی گیتار کلاسیک را که تورس ساخته بود برداشت و آن را به عنوان ساز کنسرت تاسیس کرد .او هم چنین ترکیبات موسیقی پیچیده ای را هم خلق کرد.

نوازندگان ایرانی معروف ساز گیتار چه کسانی هستند؟

از نوازندگان ایرانی معروف ساز گیتار میتوان به لیلی افشار ، مهرداد پاک باز ، فرزاد دانشمند ، سیمون آیوازیان و بهرام آقاخان را نام برد.

 

 

 


 

منبع: موزیکال آکادمی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید