وبلاگ محمد افشار - گیتاریست

اصطلاح فرت در گیتار چالشی است که این درس به شما کمک می کند تا به طور موثر با آن مقابله کنید. آیا می دانستید که یک گیتار 22 فرت شامل 138 نت است؟ این یک کار بزرگ است که هم گیتاریست های مبتدی و هم با تجربه را به چالش می کشد. این درس به شما می گوید که چرا برخی افراد آن را به روشی نادرست (ناکارآمد و خسته کننده) آموزش می دهند.

چرا باید فرت برد را یاد بگیرید؟

شما باید فرت برد را به یک دلیل ساده یاد بگیرید. شما می خواهید سریعتر بازی کنید! معمولا، وقتی مردم در مورد سرعت صحبت می کنند، در مورد جنبه های فیزیکی یادگیری گیتار صحبت می کنند. معمولاً به فکر خردکن‌ها می‌افتم که با انگشت خود به انبوهی از نت‌های دیوانه‌کننده می‌زنند. خرد کردن نیاز به تمرین زیادی دارد، اما نوع دیگری از سرعت است. وقتی فرت برد را یاد می گیرید، سریعتر می نوازید زیرا می توانید فوراً یک نت را به خاطر بیاورید. یادآوری فوری به شما امکان می دهد هر نت را با بیشترین سرعت ممکن پیدا کنید و پخش کنید. این یک سرعت ذهنی است که به شما امکان می‌دهد سریع‌تر تصمیم بگیرید، پیدا کنید و بازی کنید.

یادگیری نت‌های فرت‌برد یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توانید هنگام یادگیری گیتار انجام دهید. در حالی که می‌توان بدون یادگیری نت‌ها به یک گیتاریست عالی تبدیل شد، اما کار را بسیار سخت‌تر از آنچه لازم است می‌کند.


مقدمه ای بر فرت بورد گیتار

 اگر می خواهید در مورد نوازندگی گیتار خود جدی باشید، باید فرت بورد گیتار را بشناسید. البته، این واقعیت که هر سیم و هر فرت تقریباً یکسان به نظر می رسند، تشخیص نت های مختلف را در مقایسه با سازهای دیگر بسیار دشوارتر می کند. اما این در واقع می تواند زندگی را آسان تر کند.

مفهوم اولیه ای که باید درک کنید مفهوم «آهنگ» و «نیمه آهنگ» است. فرت ها مانند هر کلید پیانو یک نیم آهنگ از هم فاصله دارند و هنگامی که بدانید چگونه نت ها روی یک سیم قرار می گیرند، قادر به انجام آن در هر موقعیتی بر روی فرت بورد هستید. به این «آهنگ‌ها» و «نیمه‌تون‌ها» به‌عنوان «گام‌های کامل» و «نیمه‌گام» نیز گفته می‌شود، بنابراین اجازه ندهید که شما را گیج کند.

زمانی که فرت بورد گیتار را کشف می کنیم، چیزی که آسان است این است که ما فقط هفت نت برای کار داریم: A، B، C، D، E، F و G. تنها چیزی که برای شروع باید بدانید نت است.


شماره گذاری رشته و تنظیم استاندارد

Fender Stratocaster electric guitar, logo removed, separated on a white background, clipping path included.

رشته ها از باریک ترین رشته (رشته اول) تا ضخیم ترین (رشته ششم) شماره گذاری می شوند. کوک از سیم 6 به سیم 1 داده می شود: E-A-D-G-B-E. این تنظیم (E-A-D-G-B-E) را تنظیم استاندارد می نامند.

نت‌ها با استفاده از هفت حرف اول الفبا نام‌گذاری می‌شوند، با این حال بیش از هفت آهنگ یا نت روی گیتار تولید می‌شود. نام یادداشت ها یا حروف، خود را تکرار می کنند. به عنوان مثال: نام بعد از نت سل، لا، سی، دو، ر، می، فا، سل، لا، سی،دو…….است.


شماره گذاری فرت

فرت ها از روی سر به سمت بدنه شماره گذاری می شوند که با 1 شروع می شود. گاهی اوقات از عدد یا حرف برای نشان دادن سیم باز یا سیمی که بدون نت نواخته می شود استفاده می شود.

فرت کردن یک نت با فشار دادن سیم به سمت پایین در پشت فرت (در سمت پایه فرت) انجام می شود.

Fretboard with Numered Frets

 

 


منبع: موزیکال آکادمی

دیدگاهتان را بنویسید