وبلاگ محمد افشار - گیتاریست

آکوردهای باره دار در گیتار

بهتر است با آکوردهای باره دار در گیتار آشنا شویم. اینکه آکوردهای باره دار به چه نوع آکوردهایی گفته می شود و اینکه چه ضرورتی دارد که ما باید این آکوردها را یاد بگیریم.

در اینجا می خواهیم تعریف ساده ای از آکوردهای باره دار داشته باشیم. آکوردهای باره دار به آکوردهایی گفته می شود که انگشت 1،کل سیم های یک فرت را می گیرد و بقیه ی انگشت های 2، 3، 4 طبق الگو (الگویی که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد) بقیه سیم ها و نت ها را پوشش می دهد.

چون انگشت اول کل سیم های یک فرت را می پوشاند، به همین دلیل است که می گویند انگشت اول نقش کاپو را ایفا می کند.

ضرورت یادگیری آکوردهای باره دار چیست؟

ضرورت یادگیری آکوردهای باره دار این است که با استفاده از آکوردهای باره دار می توان آکوردهای بسیاری را از آن ساخت و هم چنین میتوان آهنگهای متفاوت تری را هم اجرا کرد. آکوردهای سیم آزاد بسیار ساده و محدود هستند و ما نمی توانیم از آن ها آکوردهای بیشتری را بسازیم.در آکوردهای سیم آزاد انگشتان روی سه سیم قرار می گیرد، اما بقیه ی سیم های آزاد هم نواخته می شود. 

اجازه دهید درباره ی آکوردهای سیم آزاد یک مثال بزنیم، برای مثال فرض کنید، میخواهید آکورد Am را بنوازید. برای اجرای این آکورد انگشت شما روی سه سیم 2 ، 3 و 4 قرار می گیرد اما در هنگام اجرا کل سیم ها حتی سیم های آزاد هم نوخته می شود.

چند نکته برای بهتر نواختن آکوردهای باره دار

 1. آموختن آکوردهای باره دار را از فرت 5 به بعد آغاز کنید. زیرا آموختن آکوردهای باره در سردسته ی گیتار سخت تر می باشد.
 2. نیازی نیست انگشت اول دقیقا در وسط فرت قرار بگیرد. بهتر است انگشت 1 خود را لبه ی فرت یا موازی با فرت قرار دهید. با این کار قرارگیری  انگشت 2 ،3 و 4 برایتان راحت تر است.
 3. فشاری که از طریق انگشت 1 بر روی فرت باره دار اعمال می شود، بهتر است این فشار از طریق لبه ی کناری و بیرونی انگشت 1 باشد.(منظور این است که فشار از طریق بند انگشت و قسمت گوشتی انگشت 1 نباشد.
 4. آرنج خود را به سمت بدن خود مایل کنید.
 5. انگشت شست خود را که قرار است در پشت  دسته ی گیتار قرار بگیرد، در وسط دسته ی گیتار قرار دهید.
 6. فشار وارده بر روی فرت ها بهتر است از طریق بازوها اعمال شود نه از طریق انگشت شست. فشاری که از طریق انگشت شست اعمال می شود نه تنها، صدای شفافی نمیدهد، بلکه باعث خستگی زودرس می شود
 7. برای اینکه مطمئن شوید فشار وارده از طریق بازوها می باشد، بعد از گرفتن شکل آکورد باره دار انگشت شست خود را از پشت دسته ی گیتار بردارید و بنوازید. همه ی سیم ها باید صدای شفافی بدهند.
 8. با آرنج دست راست، یک فشاری را روی بدنه ی گیتار ، بر خلاف فشاری که با انگشت 1 بر روی فرت برد وارد میکنید، اعمال کنید. 
 9. مچ دستتان را زیر دسته ی گیتار قرار دهید.
 10. اگر صدای آکورد باره دار واضح نبود و خفه بود، بهتر است که  انگشت 1 (همان انگشت باره دار)، را به صورت عمودی مقدار کمی بالا و پایین حرکت دهید، ببینید در کدام قسمت صدای واضح تری شنیده می شود.

چند تمرین برای بهتر نواختن آکوردهای باره دار در گیتار

در اینجا می خواهیم به شما چند تمرین پیشنهاد دهیم که در بهتر نواختن آکوردهای باره دار به شما کمک می کند:

 1. اینکه شکل و نحوه ی قرارگیری انگشت ها در ذهن شما بماند مهم است. برای این کار آکورد باره دار را بگیرید، اجرا کنید و بردارید. چندین بار پشت سر هم این کار را انجام دهید.
 2. از فرت 5 به بعد شروع به تمرین آکوردهای باره دار کنید و تا آخر دسته ی گیتار پیش روید و دوباره همین مسیر را به سمت فرت 5 برگردید. برای جابجا شدن بین فرت ها نیازی نیست که انگشتان دستتان را بردارید، بلکه کافی است که انگشتان خود را بین فرت ها سر دهید.
 3. این بار آکوردهای باره دار را از فرت 5 به سمت سردسته ی گیتار تمرین کنید و مجددا به سمت فرت 5 برگردید.
 4. انگشت 1(همان انگشت باره را می گوییم) را در طول فرت برد، روی یکی یکی  فرت ها اجرا کنید و  جابجا کنید.  البته بدون گرفتن بقیه ی انگشت ها.در ضمن این را هم بگویم که بقیه انگشت ها را روی هم  یا روی انگشت 1 سوار نکنید.

در پایان بهتر است بگویم چیزی که بسیار مهم می باشد، اکشن گیتار (فاصله ی سیم ها تا فرت بورد) می باشد. هر چه اکشن گیتار پایین تر باشد، بهتر است. اکشن گیتار نباید بیشتر از نیم سانت باشد.

نوازندگی با اکشن زیاد گیتار سخت میباشد و هم چنین نیاز به فشار و نیروی وارد شده ی  بیشتری می باشد. برای تشخیص میزان اکشن گیتار بهتر است از یک متخصص یا معلم خود کمک بگیرید.

در اینجا می خواهیم شما را با چند آکورد باره دار در گیتار آشنا کنیم.

آکورد Dm باره دار (رمینور باره ای) در گیتار

آکورد Dm باره دار (رمینور باره ای) همان نت های سر دسته هستند، با این تفاوت که در وسط دسته ی گیتار اجرا می شوند. نت های آکورد رمینور D، F و A هستند.

نحوه ی قرار گیری انگشتان در آکورد Dm باره ای در گیتار چگونه است؟

برای اجرای آکورد Dm باره ای در گیتار، انگشت 1 روی کل سیم های فرت پنجم، انگشت 2 روی سیم دوم فرت شش، انگشت 3 روی سیم چهارم فرت هفتم، انگشت 4 روی سییم سوم فرت هفتم قرار می گیرد.

آکورد Am باره دار (لامینور باره ای) در گیتار

آکورد Am باره دار (لامینور باره ای) با توجه به توضیحات بالا، همان نت های سر دسته هستند. نت های آکورد لامینور E  ،A ،C هستند.

نحوه ی قرارگیری انگشتان در آکورد Am باره ای در گیتار چگونه است؟

برای اجرای آکورد Am باره ای در گیتار، انگشت 1 روی کل سیم های فرت پنجم، انگشت 2 روی انگشت اول (دقیقا موازی با انگشت اول)، انگشت 3 روی سیم پنجم فرت هفت، انگشت 4 روی سیم چهارم فرت هفت قرار می گیرد.

آکورد E باره دار (می ماژور باره ای) در گیتار

آکورد E باره ای (با توجه به مطالب گفته شده در بالا)، همان نت های سر دسته هستند.نت های آکورد می ماژور B ،E ،Ab هستند.

نحوه ی قرارگیری انگشتان در آکورد E باره دار در گیتار چگونه است؟

برای اجرای آکورد E باره ای در گیتار:

انگشت 1 روی کل سیم های فرت چهار

انگشت 2 روی سیم دوم فرت پنجم

انگشت 3 روی سیم چهار فرت ششم

انگشت 4 روی سیم پنجم فرت هفت 

قرار می گیرد. 

 

 

 


منبع: موزیکال آکادمی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید